Zakończenie projektu poetyckiego „Zakochany Targówek”

2 grudnia br. w NASZYM KLUBIE przy ul. Zamiejskiej 1 miała miejsce niecodzienna impreza. Z okazji zakończenia projektu literacko-ilustratorskiego „Zakochany Targówek” odbyło się spotkanie promujące dwutomową antologię poezji dla dzieci i dorosłych.
Przypomnijmy. W kwietniu Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, NASZ KLUB, klub osiedlowy Administracji Osiedla „Generalska” oraz Wydawnictwo Literackie Białe Pióro już po raz trzeci zainicjowały literacki projekt dotyczący Targówka. Pisaliśmy o nim w poprzednich numerach naszej gazety, zapraszając chętnych do udziału. Tym razem projekt Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej dotyczył poezji, a uczestnikiem mógł zostać każdy, pod warunkiem, że chciał, bowiem projekt skierowany był nie tylko do mieszkańców lecz również do sympatyków Targówka zarówno tych młodszych jak i nieco starszych.

Zanim jednak nastąpił uroczysty finał, przez ponad pół roku odbywały się szeroko pojęte działania, w tym cotygodniowe warsztaty literackie i rękodzielnicze, na których tworzono nie tylko wiersze, ale i zakładki do książek, których zawartość właśnie powstawała. Rozpisany został również konkurs poetycki kierowany do szkół. Były wzajemne inspiracje, wydobywanie potencjału twórczego, pojawiały się nowe pomysły wzbogacające projekt. Nie omieszkaliśmy zarażać poezją i tworzeniem zakładek nawet uczestników „Lata w Mieście” w klubie NASZ KLUB.
Oprócz zajęć stacjonarnych odbywały się działania w terenie. W okresie wiosenno-letnim dwukrotnie miały miejsce otwarte spacery po Targówku nazwane inspirującymi, które pozwoliły na nowo odkrywać naszą dzielnicę, pokochać ją, poczuć pełną piersią i być dumnym z jej istnienia, ale przede wszystkim zainspirować uczestników do napisania wiersza właśnie o niej. Spacery poprowadziły osoby z doświadczeniem i co nie mniej ważne, miłośnicy naszej dzielnicy, będący zarazem jej mieszkańcami: Pan Krzysztof Gajda – prezes Stowarzyszenia Obrony Pozostałości Warszawy „Kolejka Marecka” oraz Pani Teresa Szejwian – przewodniczka PTTK, lokalna pisarka i poetka.
Poza spacerami, poetów poszukiwaliśmy podczas dwóch – edycji wiosennej i jesiennej – gry terenowej „Wygrywam Targówek”, a także w parkach i ogrodach na różnych imprezach kulturalnych.
Idąc z duchem czasu, znajdywaliśmy poetów również w przestrzeni wirtualnej, ogłaszając zabawę facebookową na profilu Wydawnictwa Literackiego Białe Pióro.

Po wielu miesiącach pracy z twórcami, nastał czas opracowania wybranego materiału. Profesjonalna korekta, przygotowanie ilustracji i skład książki pochłonęły kolejne dni. Zebrana twórczość poszła do druku. Tak oto narodziły się 2 tomy antologii opatrzone wspólnym tytułem „Zakochany Targówek”.
Pierwszy tom dedykowany jest dzieciom, drugi – dorosłym. Łącznie powstało 260 wierszy i rymowanek napisanych przez ponad 50 osób. Obie pozycje liczą razem przeszło 400 stron. Każda książka opatrzona została niepowtarzalną, ręcznie wykonaną zakładką w kształcie serca.
Żeby tradycji stało się zadość – tytułowi nadano międzynarodowy numer ISBN (International Standard Book Number), co gwarantuje, że ta pozycja literacka będzie dostępna w najważniejszych bibliotekach kraju z Biblioteką Narodową na czele. Ponadto, antologię będzie można wypożyczać w placówkach bibliotecznych na terenie naszej dzielnicy, a także czytać w wersji elektronicznej na stronach internetowych partnerów organizujących konkurs.

Podczas finału projektu, 2 grudnia, w NASZYM KLUBIE nie zabrakło gości – przedstawicieli biblioteki i administracji osiedla oraz radnych naszej dzielnicy i zaciekawionych wydarzeniem sąsiadów, ale przede wszystkim twórców, z których każdy otrzymał, na pamiątkę wspólnych działań, po egzemplarzu antologii. Był czas na czytanie wybranych utworów, na poznawanie się i rozmowę przy specjalnie przygotowanym, na tę okazję torcie. Ponadto, każdy z przybyłych otrzymał pamiątkowy długopis i przypinkę z nadrukiem tytułu projektu. Był to po prostu miło spędzony czas.

Następnego dnia w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 12 przy ul. Kuflewskiej 6 odbyło się drugie z zaplanowanych spotkań promujących antologię „Zakochany Targówek” – tym razem dedykowane dzieciom. Miały one okazję posłuchać niektórych utworów, a nawet je ocenić, poznać wiersze graficzne i lekkie rymowanki zawarte w antologiach. Gościem specjalnym była jedna z poetek – Pani Joanna Baran. Podczas spotkania okazało się, że wśród obecnych tam dzieci znalazły się także te, które wzięły udział w zabawach plenerowych z wierszem i których ich rymowanki trafiły do antologii. Zobaczenie książki z zawartością własnego wierszyka było dla nich niemałym zaskoczeniem. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję wykonania dla siebie zakładek do książek – oczywiście w kształcie serduszka, takich samych jakie ozdabiają wydane właśnie antologie. Pomysłowości nie było końca. Z zajęć oprócz zakładek i wiedzy na temat poezji, uczestnicy wyszli z gadżetami z projektu czyli przypinką i długopisem – symbolem tworzenia.
Tak oto trzeci, wspólny – Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, NASZEGO KLUBU i Wydawnictwa Literackiego Białe Pióro – projekt dobiegł końca. Trochę szkoda, ale – parafrazując – wszystko dobre, co się dobrze kończy.

Naszym cudownym twórcom, biorącym udział w projekcie „Zakochany Targówek” – ze szczególnym uwzględnieniem tych najbardziej zaangażowanym w warsztaty i tworzenie zakładek – serdecznie dziękujemy.
Mieszkańcy Targówka mają taki potencjał, że inne dzielnice mogą tylko czerpać inspiracje.
Bądźmy dumni, że tu mieszkamy, bo o tu zaczyna się Warszawa – nawet ta kulturalna.

Beata Grochowska

Podsumowanie projektu Zakochany Targówek

Opublikowany przez Wydawnictwo Literackie Białe Pióro Poniedziałek, 2 grudnia 2019

Opublikowany przez Wydawnictwo Literackie Białe Pióro Poniedziałek, 2 grudnia 2019

Ach cóż to był za tort ! A przede wszystkim : jakież to było wspaniałe spotkanie. Wczoraj miałam przyjemność…

Opublikowany przez Diabeł poleca Wtorek, 3 grudnia 2019