Wydawnictwo Literackie Białe Pióro

Wydawnictwo Literackie Białe Pióro specjalizuje się w publikowaniu polskich debiutów literackich. Umożliwia utalentowanym i ambitnym autorom zaistnienie na polskim rynku wydawniczym. Może poszczycić się wieloma udanymi debiutami literackimi, głównie z zakresu beletrystyki, literatury dziecięcej i poezji, a coraz częściej i fantastyki.

WLBP skupia nie tylko twórców z Polski, ale również daje możliwość zaistnienia autorom mieszkającym poza granicami kraju. Ceni zarówno swój czas jak i cudzy, dlatego stara się na bieżąco odpowiadać autorom, którzy mają dość wielomiesięcznego oczekiwania na pozytywną odpowiedź wydawniczą. Redakcja jednak zastrzega sobie dobór tekstów wg własnych kryteriów oceny i prawo odmowy. WLBP książka nie jest tu traktowana jako produkt czysto ekonomiczny i oceniana pod kątem możliwości wielkonakładowej sprzedaży, ale jako efekt miłości do literatury, możliwości zaprezentowania nowych treści i twórców oraz propozycję interakcji czytelnika z autorem. Nie bez znaczenia dla wydawnictwa są książki skierowane do nawet niewielkiej grupy odbiorców.

WLBP wydaje książki tradycyjne, drukowane, a także e-booki, które sprzedawane są w najniższej na rynku, stałej cenie. Również dzieła kolekcjonerskie. Forma i zakres wydania ustalane są indywidualnie z autorem. Rokrocznie nakładem WLBP ukazuje się kilkanaście nowości.

WLBP ma w swoich zbiorach również wydania konkursowe, finansowane wyłącznie ze środków wydawnictwa ( np.: Miłość na każdą porę roku), oraz ze środków pozyskanych z funduszy lokalnych będących efektem projektów aktywizujących lokalne społeczności np. z terenów objętych rewitalizacją (np.: Z bajką przez pokolenia – zbiór opowiadań dla dzieci, Z teatrzykiem Kamishibai przez pokolenia – 14 bajek obrazkowych w formie kart do Kamishibai).

WLBP jest otwarte na różne rozwiązania, stara się pozyskiwać finanse na nakłady z rozmaitych źródeł. Dużą rolę w pozyskiwaniu funduszy na wydania odgrywa sponsoring instytucji publicznych i podmiotów gospodarczych (jak urzędy miast, banki, duże firmy) lub osób prywatnych oraz bartery, dzięki którym nie obciążamy finansowo naszych Autorów.

Sponsorom zapewniana jest reklama w książce i logotyp na okładce ustalane w odrębnych umowach sponsoringowych.

Nie prowadzimy tzw. druku na życzenie – self – to nie u nas.

 • Prawa autorskie i współpraca
 • Dystrybucja i marketing
 • Organizowane konkursy i osiągnięcia
 • Lista książek WLBP

WLBP niezależnie od formy wydania nie wymusza odstąpienia praw autorskich do utworu, prawa te zawsze pozostają przy twórcy.

Autorzy WLBP mają od początku do końca procesu wydawniczego wpływ na całokształt wyglądu końcowego swojego dzieła, począwszy od treści na okładce skończywszy. Wydawca zleca dokonanie korekty tekstów, które przedstawia autorowi do zaakceptowania. Redakcja zaś następuje pod ścisłym nadzorem autora, który ma prawo się na nią nie zgodzić, gdy uważa, że zmienia ona stylistykę jego wypowiedzi.

W zakresie korekt i redakcji tekstów współpracujemy z firmami zewnętrznymi.

WLBP oferuje dwa rodzaje wydania: wersję z dystrybucją oraz podziałem kosztów wydania, a potem zysków pomiędzy wydawcę i autora, w której nakład początkowy jest wyższy a koszt dodruków pokrywa wydawca oraz wersję kolekcjonerską z bardzo małym nakładem, przeznaczonym dla samego autora, skierowanym do wąskiej grupy odbiorców np. rodziny i znajomych, w której autor pokrywa koszt wydania w całości i otrzymuje cały nakład.

W zakresie korekt i redakcji tekstów współpracujemy z firmami zewnętrznymi.

WLBP oferuje pomoc marketingową. Ściśle współpracuje z gazetą Warszawska Kulturalna w celu promocji nowych autorów i ich książek. Podejmuje współpracę z bibliotekami, blogerami i portalami internetowymi. Zamieszcza reklamy książek w czasopismach (np. Skarpa Warszawska) i na stronach internetowych oraz na swojej stronie na Facebooku, przeprowadza i udostępnia wywiady z autorami. Większość zebranych jest na stronie facebookowej: WLBP. Nad filiżanką herbaty https://web.facebook.com/WLBP-494340200741859/ Współpracuje z portalem www.nowowydane.pl skierowanym przede wszystkim do bibliotek. WLBP prowadzi dystrybucję do księgarń poprzez pośrednika księgarskiego www.motyleksiazkowe.pl skąd książki trafiają do wielu księgarń internetowych (Gandalf, Bonito, empik-com i in.) oraz stacjonarnych (wg wyboru właścicieli) oraz sprzedaż we własnej księgarni internetowej umieszczonej na stronie www.wydawnictwobialepioro.pl Dwa razy w roku bierze udział w Targach Książki: w Warszawie i Krakowie. Uczestniczy w akcjach plenerowych jak np. Imieniny Jana Kochanowskiego organizowane przez Bibliotekę Narodową oraz mniejszych lokalnych. WLBP nie organizuje spotkań autorskich na terenie całego kraju, ale ułatwia autorom ich zaaranżowanie, dzieląc się swoimi doświadczeniami, wiedzą merytoryczną, służąc pomocą w kontaktach z ewentualnym organizatorem, dostarczając materiały promocyjne oraz promując je na swojej stronie internetowej i na Facebooku.

2014 r – konkurs na opowiadanie o miłości zakończony wydaniem antologii pt. „Miłość na każdą porę roku” (wydaną bez współfinansowania autorów)

2015 r., sierpień – WLBP wspólnie z Jarosławską Fundacją Pomocna Dłoń zorganizowało w Jarosławiu Maraton Czytania i ustanowiło oficjalny rekord Polski w kategorii: Najdłuższy Maraton Czytania Książek Jednego Wydawnictwa ( wpisany do Księgi Rekordów Polski)

2015 r., wrzesień – „Miłość na każdą porę roku” nominowana do nagrody w konkursie Książka na jesień organizowanego przez wortal literacki Granice.pl (zebrała ponad dwa tysiące głosów internautów)

2016r., czerwiec – książki WLBP były obecne, jako nagrody dla uczestników, na plenerowej imprezie polonijnej organizowanej w Darmstadt przez SALONik Deutsch-Polnischer Kulturverien e.v.

2016r., wrzesień – WLBP włączyło się w projekt spotkań z książką organizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnicy Targówek -BD nr 12, jako partner.

2016r., czerwiec – WLBP włączyło się w projekt fundacji Cudowne Marzenia i Broadway Musical School dotyczący wystawienia spektaklu muzycznego „Bitwa o Broadway” z udziałem młodych i bardzo młodych aktorów ze szkoły muzycznej (rozpiętość wieku 6-18 lat). WLBP było sponsorem nagród książkowych dla występujących na scenie artystów. Na nagrody przeznaczono 260 książek.

2016 r., wrzesień – „Apetyt na życie” otrzymał tytuł Najlepsza Książka na Jesień w kategorii Podróże Literackie w konkursie organizowanym przez wortal literacki Granice.pl - nagroda internautów. W pierwszym etapie konkursu książka zdobyła nominację Jury oraz internautów.

2016 r., grudzień – wprowadzenie na deski teatru w Lesznie sztuki pt. „Grubaska”  na podstawie powieści „Lardżelka” Wandy Szymanowskiej wydanej nakładek WLBP

2017 r., wrzesień – publikacja antologii bajek powstałej ze wspólnej realizacji projektu Biblioteki Publicznej Dz. Targówek m. st. Warszawy, placówki kulturalnej Nasz Klub i WLBP pt.: „Z bajką przez pokolenia”, w całości sfinansowanego z Funduszu Animacji Kultury.

2017 r., wrzesień – „Tajemnica błękitnej alkowy” otrzymała tytuł Najlepsza Książka na Jesień w kategorii: Z historią w tle, w konkursie organizowanym przez wortal literacki Granice.pl - nagroda internautów.

2018 r. styczeń – „Tajemnica błękitnej alkowy” otrzymuje tytuł książki roku 2017

2018 r., kwiecień – „Wcale mi nie zależy” w kategorii Z przymrużeniem oka oraz „Życie za życie” w kategorii Z historią w tle otrzymały tytuł Najlepsza Książka na Wiosnę, w konkursie organizowanym przez wortal literacki Granice.pl – nagroda internautów.

2018 r., kwiecień – „Dziewcak, dziewczyna z puszczy”  głosami Internautów (Ósmy juror) zajęła pierwsze miejsce w konkursie Brakująca Litera

2018 r., wrzesień – „Ta kobieta” w kategorii: Powieść obyczajowa, a także „Tęskniąc w obie strony w kategorii: Z historią w tle otrzymują tytuł Najlepsza Książka na Jesień w konkursie organizowanym przez wortal literacki Granice.pl –  nagroda internautów.

2018 r., październik – Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej – wyróżnienie imienne dla twórców projektu „Z bajką przez pokolenia” (Agnieszka Kazała – WLBP, Katarzyna Przybysz-Mendyk – Biblioteka Publ.m.st. Warszawy dz. Targówek, Beata Grochowska – Nasz Klub RSM Praga)

2018 r., listopad – podsumowanie projektu realizowanego wspólnie z Biblioteki Publicznej Dz. Targówek m. st. Warszawy, placówki kulturalnej Nasz Klub i WLBP pt.: „Z teatrzykiem Kamishibai przez pokolenia”, którego efektem jest 14 nowych bajek w postaci kart do Kamishibai i przekazanie ich do bibliotek na Targówku, a także egzemplarzy obowiązkowych do BN i BJ.

 1. Dzieci planety Ziemia” – Luiza Dobrzyńska – pierwsza wydana książka
 2. Moc akvamarynu” – Julia Bardini
 3. Złapać króliczka” – J.M.R. Michalski
 4. Zobaczyć iskry” – Grażyna Kamyszek
 5. Jantar i Słońce” – Joanna Terka
 6. Pisane nocą” – Bożena Pajdosz
 7. Na marginesie” – Michał Matuszak
 8. Magiczne zwierzenia” – Alicja Zając
 9. Notatki niepokornej duszy” - R.T. Czerniak – wyd. kolekcjonerskie (autor nieżyjący)
 10. Wiedźma z Podhala. Nie jestem już dzieckiem” – Luiza Dobrzyńska
 11. Moich pór roku cztery” – Ryszard Wojnowicz
 12. Na krańcach luster” – Piotr Ferens
 13. Zabiorę Cię jesienią do Brukseli” – Agnieszka Korzeniewska
 14. Jantar i marionetki czasu” – Joanna Terka
 15. Klucz do nieba” – Joanna Svensson
 16. Saga o nieefektownych kobietach” – Grażyna Kałowska
 17. Kram z marzeniami” – Agnieszka Kazała – wyd. autorskie
 18. Barwy i smaki dzieciństwa” – Wojciech Pająk
 19. Pamiętniki zabłąkanych dusz” – Grażyna Kałowska
 20. Nietoperz Leon”– Agnieszka Kazała – wyd. autorskie
 21. Zatrzymać iskry” – Grażyna Kamyszek – wydane ze wsparciem finansowym Urzędu Miasta Ustka oraz Banku Spółdzielczego w Ustce
 22. To nie jest rozmowa na telefon” – Łukasz Błażejak
 23. Lardżelka” – Wanda Szymanowska – wydane ze wsparciem finansowym posła na Sejm RP, dziś Burmistrza Miasta Leszno – Łukasza Borowiaka oraz sponsorów prywatnych
 24. Jak zarabiałem w Berlinie na zęby” – Franciszek Uściński (autor nieżyjący)
 25. Miłość na każdą porę roku” – almanach pokonkursowy, wydany bez współfinansowania
 26. Droga do Ukojenia” – Katarzyna Łochowska
 27. Przytul, pokochaj, zostań” – Anna Ginter
 28. Pieszki Agnieszki” – Agnieszka Kazała – wyd. autorskie
 29. Odpocząć od cudu” – Jerzy Hajduga (nakład 2 tys. egz)
 30. Jak tata reperował Słońce” – Marek Pękala
 31. Słodko-gorzki smak emigracji” – Tatiana Jewsiejewa
 32. Medytacje o 6:38” Ewa Woźniak-Ostrowski
 33. Samotny Duch Japonii” Damian Bartyzel
 34. Nocny Sęp” Wojciech Matyja
 35. Zwariowałam” Jadwiga Śmigiera
 36. Odgrodzeni” Michał Matuszak
 37. Sekret twoich oczu” Tomasz Kowalczyk – wydane z dofinansowaniem z Wydziału Kultury  miasta Leszno
 38. Niebieskie sandały” Wanda Szymanowska – wydane ze wsparciem finansowym Fundacji  Wspierania Edukacji i Rozwoju Osobistego HELIOS oraz sponsorów prywatnych
 39. Pod pelargoniowym balkonem” Anna Balińska – wydane finansowane przez Miasto Iława
 40. Tajemnice spadających gwiazd” Anna Ginter
 41. Ja zołza” Urszula Kędzia
 42. Wiązanka wierszyków dla dziewczynek i chłopczyków” Dorota Frątczak
 43. Tajemnica Żabiej Wyspy” Małgorzata Urszula Laska
 44. Dziewczyna z zaułka” Magdalena Ludwiczak
 45. Apetyt na życie” Agnieszka Kazała, Halina Kowalczuk – wydane ze wsparciem finansowym reklamodawcy - pensjonat Chata pod Jemiołą Zakopane, prywatnych sponsorów, drukarnię TOTEM Inowrocław oraz Stowarzyszenie Targówek w Spódnicy
 46. Czerwone szpilki” Wanda Szymanowska – wydane ze wsparciem finansowym prywatnych sponsorów i reklamodawców: Sielska Chata, ByPolala, Studio Effect, magazyn Imperium Kobiet, Tressure, Hotel Szafir Jastrzębia Góra, Structogram oraz fundacja Helios
 47. Powiedz Ameryce” Roma Szwyngel
 48. Umowa” Agata Wiącek
 49. Trauma” Marcin Pomiećko
 50. Nadal wariuję” Jadwiga Śmigiera – wydanie kolekcjonerskie
 51. Fraszkowa uczta” Mira Białkowska – wydane ze wsparciem finansowym firm: Dźwigar (Serock), Terapeutyczna Pracownia Wspierania Rozwoju (Nowy Dwór Maz.), NZOZ Nasza Przychodnia (Nowy dwór Maz.), Zajazd Turystyczny Magnolia (Pomiechówek) oraz osób prywatnych.
 52. Zegar z Miaukułką” Agnieszka Kazała – wydanie autorskie
 53. Droga do przebaczenia” Katarzyna Łochowska
 54. Piruetta” Wanda Milewska
 55. Kantyleny na dwie łezki i skrzypce” Ewa Woźniak-Ostrowski – wydane ze wsparciem finansowym firmy Skomur (Zgierz)
 56. Za wszelką cenę” Rafał Gierchatowski – dokument fabularyzowany, ideą przyświecającą wydanie książki jest zebranie funduszy na skomplikowaną operację kręgosłupa i rehabilitację Autora.
 57. Ciapek” Wanda Szymanowska – wydanie w całości finansowane przez miłośników psów rasy Akita reprezentowanych przez panią Liliannę Łoś z Żukowa
 58. Paryż w piątek 13-tego” Joanna Duszkiewicz – wydanie od początku wsparte medialnie przez Tygodnik Regionalny „Korso”
 59. Niepokorna” Jolanta Bartoś
 60. Opowiastki o Słowniku Doroszyńskiego” Jan Wawrzyńczyk – wyd. kolekcjonerskie
 61. Niezapomniane wakacje Kruszynki w Obłokowie” Maja Bułaś, Jaromir Kwiatkowski
 62. Teatrzyki i bajeczki na zmartwienia i smuteczki” – bajki i inscenizacje teatralne - Beata Barbara Jadach (autorka nieżyjąca)
 63. Koma komety” Jarek Tomszak – wydanie kolekcjonerskie
 64. W cieniu Iskier” Grażyna Kamyszek – wydane ze wsparciem finansowym Urzędu Miasta Ustka oraz Banku Spółdzielczego w Ustce
 65. Wojtek i jego pies Dżeki” Dorota J. Szumilas
 66. Opowieść o naszej przyjaźni i perypetiach” Grażyna Kałowska
 67. Tajemnica Błękitnej Alkowy” Magdalena Ludwiczak - Wydanie pod patronatem Biblioteki Publicznej im. Jana D. Janockiego w Miedzychodzie
 68. Szuja” Krzysztof Tyszkiewicz
 69. O pchłach, które miód ukradły” Bożena Czarnota – wydanie ze wsparciem finansowym anonimowego, prywatnego sponsora
 70. Karate Lemur” Agnieszka Kazała – wyd. autorskie
 71. Kiboliada” Maciej Rączkowski – wydanie kolekcjonerskie
 72. Jego Wysokość Nauczyciel-Koń” Jerzy Szulc
 73. Dziewcak” Małgorzata Urszula Laska – wydanie ze wsparciem finansowym sponsorów: ALDO, magazyn Polonijny Twoje Miasto, sponsor prywatny, ORP Pamiątki Kurpiowskie, RCKK
 74. Notros’ Małgorzata Urszula Laska
 75. Szczęście od jutra” Anna Balińska – wydanie ze wsparciem finansowym prywatnego sponsora
 76. Kim, do diabła, jest Anita” Wanda Szymanowska – wydanie za fundusze sponsorów i reklamodawców: Fundacja Pomimo Wszystko, Beata Kloc Stylistka, Styl Sofijka, Klub Sportowy Sztanga, Producent Mebli Wrzesień-Bis
 77. Rana” Aleksandra Berkowska – wydanie pod patronatem fundacji Alabaster oraz Zwalczyć alergię
 78. Niewysublimowane. Fraszki, wiersze, limeryki” Tomasz Witkowski – wydanie sponsorowane, objęte mecenatem firmy Ulma Construccion Polska S.A
 79. Pudełko z mojego dzieciństwa” Wiesław Piwowarski – wydanie kolekcjonerskie
 80. Wakacje u starożytnych” Joanna Baran
 81. Instrumenty dęte, szarpane… fraszkami przyodziane” M. Białkowska, A. Kazała – wydanie autorskie, kolekcjonerskie
 82. Życie za życie” Katarzyna Janus
 83. Jad” Jolanta Bartoś
 84. Tęskniąc w obie strony” Magdalena Ludwiczak –  wydanie pod patronatem: Miasta Międzychód i Biblioteki Publicznej im. Jana D. Janockiego w Miedzychodzie
 85. Wydeptane” Piotr Sitnik –  wydanie kolekcjonerskie
 86. Kwiatki znane i nieznane fraszkami przyodziane” M. Białkowska, A. Kazała – wydanie autorskie, kolekcjonerskie
 87. Z bajką przez pokolenia” – antologia, wydane ze środków Funduszu Animacji Kultury, pod patronatem m.st.Warszawy, Urzędu Dzielnicy Warszawa Targówek i Biblioteki Publicznej m.st.Warszawy Dzielnicy Targówek
 88. Zaina” Wanda Szymanowska –Wydanie ze wsparciem sponsorów prywatnych i reklamodawców
 89. Bez Wytchnienia” Michał Matuszak
 90. e-book tylko dla autora Pawłowski
 91. Ku IV RP” Jan Wawrzyńczyk – wydanie kolekcjonerskie
 92. Tofik i przyjaciele” Agnieszka Kazała – wyd. autorskie
 93. Nocny Sęp” Wojciech Matyja
 94. FSoG” Ola Dudzic
 95. Pieskie życie wg Kroniki Brata Rocha” Grażyna Kałowska
 96. Krawatki w kwiatki” Dorota Nowicka – tomik poezji
 97. Wcale mi nie zależy” Mira Białkowska – wydanie ze wsparciem sponsorów: osób prywatnych i firm (Dżwigar)
 98. Niepoznany nieznajomy” Ryszard Wojnowicz
 99. Art.-Book „Magia słów” świetlicy z Pragi
 100. Oj, Nellka, Nellka” Ewa Woźniak-Ostrowski
 101. Moje warszawskie zwariowanie” Jadwiga Śmigiera – wydanie kolekcjonerskie
 102. Jak Ziemiankowie robili biznes w Polsce” Grażyna Kałowska
 103. Ten z naprzeciwka” Magdalena Ludwiczak – wydanie tradycyjne
 104. Ta kobieta” Elżbieta Stępień –  Wydanie ze wsparciem finansowym sponsorów: Elżbieta Domagała; Poseł na Sejm RP Pan Krzysztof Maciejewski; Meble Lawi, Strzałków, ul. Broniewskiego 39c, 97-500 Radomsko, www.meble-lawi.pl; Krzysztof Zygma; E.P. Wilczyńscy, Agroturystyka Zacisze
 105. O co ci chodzi” Mira Białkowska – wydanie finansowane  ze wsparciem prywatnych sponsorów ( w tym firmy Dźwigar)
 106. Zło-To” Piotr Franek
 107. Operacja Pelagie” Aleksander Bukowiecki
 108. Opowieści Wasyla sybiraka” Joanna Baran
 109. Uwięzieni w Galerii Lochy” Jolanta Bartoś – wydanie pod patronatem i finansowane przez Wydział Kultury Miasta Leszno
 110. Mam na imię Walentyna” Katarzyna Janus
 111. Do trzech razy sztuka” Magdalena Dziuma
 112. Lawendowe nuty” Róża Musiał
 113. Łatwo nie będzie” Małgorzata Urszula Laska – wydane ze wsparciem sponsorów prywatnych
 114. Pod kurpiowską strzechą” – wydanie tradycyjne, limitowane,
 115. Niewiarygodna historia pewnego szkicu” Joanna Baran
 116. Flirt z muzą poezji” Barbara Krucka – wersja kolekcjonerska
 117. Obłęd” – Jolanta Bartoś
 118. Uważaj o czym śnisz” – Grażyna Kałowska
 119. Tomcio Telefoncio” – Wanda Szymanowska
 120. Dźwięki innego bębna” – Karolina Kubilus
 121. Nareszcie z górki” – Mira Białkowska – wydanie tradycyjne
 122. Wiedźma z PodhalaIII. W poszukiwaniu siódmej siostry” – Luiza Dobrzyńska
 123. Dokądkolwiek, byle daleko” – Magdalena Ludwiczak – wydanie tradycyjne
 124. Mój Dom” – Piotr Janusz Chmielewski
 125. Dotyk wieczności” – Janusz Mazur – popularno-naukowa, wydanie kolekcjonerskie
 126. Światło kryje się w mroku” – Katarzyna Janus
 127. Fatum” – Jolanta Bartoś
 128. 14 bajek sąsiedzkich do Kamishibai – wydanie wspólnie z Biblioteką Publiczną m.st. Warszawy Dzielnicy Targówek i klubem osiedlowym Nasz Klub RSM Praga Os. Generalska, finansowane w pełni z Funduszu Animacji Kultury 2018
 129. Dziewczyna pląsająca w jednym pantofelku” – zbiór opowiadań – Krystyna Habrat
 130. Echo krzyku” – Aneta Bobryk – tomik wierszy, wydanie kolekcjonerskie