Aleksandra Bekus – mieszkanka Czeladzi, pisarka, poetka, aforystka. Autorka kilkunastu książek, w tym opowiadań i wierszy dla dzieci: Antek, Adelina i pies Plastelina, Dla dzieci wierszowanki na wieczory i poranki, Edukacyjne bajeczki dla Krzysia i Majeczki, Czeladzkie legendy babci i dziadka gawędy; powieści: Miłość nie zerka w metrykę, Mroczny tatuaż serca, dramatu: Piaski oczami dziecka wojennej zawieruchy, tomików poezji m.in.: Wdychając życie, Stokrotne dzięki, Zielone okulary, Tobie, Powiem Ci, aforyzmów: Życie w aforyzmy ubrane, Myśli pisane życiem, pozycji wydanej z okazji beatyfikacji Jana Pawła II Błogosławieni i święci ludzie czystego serca i in.
Ukończyła m.in. studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek: „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności”. Należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział Zagłębiowski, Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno- Literackiego w Krakowie.
Występowała na antenie Polskiego Radia Katowice.
W 2013r. została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.
Prywatnie: mama dorosłej już córki, pasjonuje się scrapbookingiem, cardmakingiem, embossingiem, uwielbia podróże (stwierdza, że one „uskrzydlają”), kocha przyrodę (odnajduje natchnienie w kolorach, które ubogacają zmysły), zachwyca się muzyką (jej różnorodnymi odsłonami), nie potrafi obejść się bez książek (biografie są jej ulubionymi), fotografuje (nadaje życie nawet spadającym, jesiennym liściom), zapisuje pojedyncze słowa, (które są nierzadko kluczem do interesującej fabuły własnych książek) , a to wszystko w duecie z kawą z dodatkiem mleka i gorzką czekoladą, stanowi początek dla nowej literackiej przygody – nierzadko o różnym zabarwieniu emocjonalnym od uśmiechu i radości, po lęk i łzy.

Napisała: