Wywiad z Jadwigą Śmigierą, autorką powieści "Zwariowałam".

 

WK. Dla wielu czytelników „Zwariowałam” to powieść o charakterze pamiętnika. Czy Pani też tak uważa?

To nie jest pamiętnik. Jest to raczej fotografia mojego życia. Czarno- biała fotografia. Chwilami bardzo ostra, chwilami zamglona, a czasami tajemnicza. Czasami też wesoła.

WK. Kocha Pani podróże, gdzie najchętniej Pani wyjeżdża?

Wyjeżdżam wszędzie tam, gdzie są ślady Polski. Jeżdżę nie tylko do stolic, także do pięknych małych miasteczek i wsi. Nie jeżdżę natomiast do żadnych kurortów, nie zwiedzam, leżąc pod palmami.

WK. Z Pani książki wynika, że ukochanym miejscem w Polsce jest Kazimierz nad Wisłą. Co w sobie ma to miasto?

To prawda. Kocham Kazimierz nad Wisłą. Ale jeżdżę tam zawsze w zwykły dzień, gdy rynek jest pusty. Wtedy dopiero widać urok tego miasteczka i jego „genius loci”. Ale widzę też urodę innych małych miasteczek. I bardzo kocham Tatry.

WK. Co Panią skłoniło do napisania tej książki?

Po prostu w dniu 13 kwietnia 2015 roku podjęłam taką decyzję…

WK. „Zwariowałam” to także część wspomnień Pani rodziny. Czy te dawne dzieje miały wpływ na napisanie książki?

Oczywiście, że tak. Przecież bez rodziny, bez naszych korzeni i bez nowych gałęzi nie istniejemy.

WK. Co porabia Pani na co dzień?

Krócej byłoby napisać czego nie porabiam. Piszę, czytam, słucham muzyki, chodzę na wernisaże znajomych twórców, do muzeów, na spektakle teatralne, na wieczory autorskie, na koncerty, oglądam wartościowe filmy, jeżdżę na wycieczki po Polsce. Tylko w ubiegłym tygodniu byłam w Zamościu, Czersku i w Ciechanowie. Bardzo często chodzę na Warszawskie Stare Miasto i do Łazienek Królewskich, czasami jadę do Wilanowa. Spotykam się ze znajomymi… no i prowadzę bloga.

WK. Jest Pani typową Polką, kocha Pani swój dom, rodzinę i… lubi się opiekować wnukami. Czy czasami nie brakuje Pani czegoś „szalonego” w monotonii życia codziennego?

Moje życie nie jest monotonne. Czy można monotonią nazwać rozmowę po angielsku z 11-letnim wnukiem albo opowiadanie bajek wnukowi 7-letniemu? Na początku sierpnia byliśmy razem w Legolandzie i ZOO-Safari w Givskud w Danii. Pod koniec sierpnia wędrowaliśmy całą rodziną po Tatrach. A szaleństwo to dla mnie nie kasyna Las Vegas tylko zachód słońca nad Wisłą…

WK. Gdzie Pani chciałaby mieszkać, gdyby ktoś nagle powiedział: „Jadwigo powiedz, gdzie ma być twój dom, a ja go tam zbuduję”

Kiedyś marzyłam, aby mieć z okna widok na Giewont. Albo żeby mój dom stał w jednym z kazimierskich wąwozów. Ale całe życie mieszkam w Warszawie i tak już zostanie… bo stare drzewa źle znoszą przesadzanie.

WK. Pani książka opowiada historię Pani rodziny, jak wcześniej już zdradziłyśmy, często przewija się przez nie Kazimierz nad Wisłą, dlaczego na początku Pani ani razu nie wymienia jego nazwy? To jakaś tajemnica?

Żadna tajemnica. W tekście „Najpiękniejsze polskie miasteczko” podaję jego nazwę. Tajemnice są, ale na innych stronach mojej książki.

WK. Jak rodzina i przyjaciele odebrali Pani debiut literacki?

Zupełnie nikt nie wiedział, że mam zamiar wydać książkę. Zaskoczenie było niesamowite. Rodzina cieszy się, choć nie ukrywa zdziwienia. Podobnie przyjaciele.

WK. Czy aktualnie coś Pani pisze?

Oczywiście. Ja całe życie piszę.

WK. Dziękujemy za wywiad, a wszystkich czytelników zapraszamy do lektury książki Jadwigi Śmigiery „Zwariowałam”.

 

Aktualności

 • Imieniny Jana Kochanowskiego w Warszawie
 • Targi Książki 2017
 • Spotkania Autorskie 2017
 • Zaproszenie na stronę z wywiadami
 • U progu 2017
 • „Lardżelka” poszła na deski teatru!
 • Targi Książki w Krakowie - Październik 2016
 • „Nadal wariuję” – rzecz dla „nienormalnych” czytelników
 • Recenzja powieści Romy Szwyngel - „Powiedz Ameryce”.
 • Wydawnictwo Literackie Białe Pióro na Miodobraniu Kurpiowskim

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Imienin Jana Kochanowskiego w Warszawie 

https://web.facebook.com/wydbialepioro/posts/1768805176463528

Czytaj dalej

Kochani, gorąco zapraszamy Was na nasz Facebookowy profil. Zaglądajcie do nas koniecznie :)

https://web.facebook.com/wydbialepioro/?ref=bookmarks

Zachęcamy do obejrzenia relacji z Warszawskich Targów Książki na PGE Narodowy

https://web.facebook.com/wydbialepioro/posts/1718978798112833

Czytaj dalej

W imieniu naszych autorów i naszym serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników książek na nasze stoisko na tegorocznych Warszawskich Targach Książki.

Miejsce: Stadion Narodowy

stoisko WL Białe Pióro: 18a/D2

Przez wszystkie dni targowe będzie można porozmawiać z wydawcą na temat warunków wydań i sprzedaży naszych książek, a w sobotę i niedzielę spotkać niektórych naszych autorów, którzy zadeklarowali swoją obecność.

Poniżej prezentujemy terminarz.

Data Godzina Nazwisko miejsce

20-05 15.00–16.00 Mira Białkowska Stoisko

20-05 14.00–15.00 Bożena Czarnota Stoisko

21-05 11.00–17.00 Agnieszka Kazała Stoisko

21-05 13.00–14.00 Urszula Kędzia Stoisko

20-05 11.00–12.00 Magdalena Ludwiczak Stoisko

20-05 16.00–17.00 Wanda Szymanowska Stoisko

20-05 13.00–14.00 Ewa Woźniak-Ostrowski Stoisko

19-05 15.00 Wanda Szymanowska Stoisko

20-05 11.00–12.00 Grażyna Kamyszek Stoisko

 

Na targach swoje premiery będą miał tytuły:

Dziewcak” Małgorzaty Urszuli Laski

Notros” – dla dzieci! – Małgorzaty Urszuli Laski

Kim, do diabła, jest Anita?” Wandy Szymanowskiej

Jego Wysokość Nauczyciel-Koń” Jerzego Szulca

Szczęście od jutra” Anny Balińskiej

Życie za życie” Katarzyny Janus

Pieskie Życie wg kroniki Brata Rocha” Grażyny Kałowskiej

Tofik i przyjaciele” – dla dzieci! – Agnieszka Kazały

 

Będziemy na Was czekać! Przyjdźcie koniecznie! 

Czytaj dalej
Kameralna scena, kilka rzędów miejsc dla widowni po obydwu stronach małej przestrzeni dla aktorki, ławeczka i cisza... A potem... zaczęło się dziać! A to co się działo, jest nie do opisania prostymi słowami! To było po prostu wspaniałe! Teatr, to takie miejsce, gdzie każde słowo nabiera nowego wymiaru. "Grubaska" w wykonaniu Pani Izabeli Noszczyk, to sztuka, która rozbawia do łez i wzrusza do łez. Nie sposób usiedzieć obojętnie! Tyle energii i kunsztu aktorskiego sprawia, że godzina słuchania monologu przemyka jak kilka magicznych minut. Byliśmy zachwyceni, ubawieni, wzruszeni i oczarowani! Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi Teatru Miejskiego w Lesznie, Błażejowi Baraniakowi, oraz autorce książki Lardżelka, Wandzie Szymanowskiej, za zaproszenie na premierę. To był dla nas zaszczyt móc uczestniczyć w tak pięknym, wspaniałym wydarzeniu jakim jest premiera sztuki opracowanej na podstawie wydanej u nas książki. Całemu Zespołowi Teatru Miejskiego w Lesznie składamy wielkie podziękowania za tak serdeczne nas przyjęcie, składamy też gratulacje za wspaniale udaną premierę. Pani Izabeli Noszczyk dziękujemy za możliwość podziwiania jej kunsztu aktorskiego, za jej pogodę ducha i tę empatię jaką ma w sobie i jaką w zagraną postać Zosi włożyła! Jesteśmy zauroczeni Pani grą i Panią samą - wspaniałym człowiekiem. To dla nas zaszczyt, że mogliśmy Panią i Pani męża poznać osobiście. Naszej Autorce zaś życzymy jeszcze wielu takich sukcesów. A wszystkich zapraszamy na sztukę! Po stokroć warto! Czytaj dalej

Wszystkich, którzy wzięli udział w głosowaniu w konkursie Najlepsza Książka na Jesień organizowanym przez wortal literacki Granice.pl i oddali swój głos na "Apetyt na życie" informujemy z radością, że nasza książka otrzymawszy w pierwszej rundzie zmagań konkursowych, nominację Jury oraz Internautów, szczęśliwie dotarła na podium z tytułem Najlepsza Książka na Jesień w kategorii Podróże literackie, i to za sprawą Internautów czyli Waszą właśnie! Ślicznie wszystkim głosującym dziękujemy!
Na Targach reprezentowała nas mieszkanka Krakowa i nasza urocza autorka "Umowy" Agata Wiącek. Odebrała za nas bezcenny dyplom i pochwaliła się nim wszystkim :)Pani Agatce dziękujemy za godne nas reprezentowanie. Pani Agata była na targach obecna przez wszystkie dni. Nawiązywała kontakty, Komu się udało tam być mógł nabyć jej książkę z autografem.

Czytaj dalej

„Nadal wariuję” – rzecz dla „nienormalnych” czytelników
Dlaczego tak sądzę? Bo któż dzisiaj – nie licząc oczywiście ornitologów - zbiera ptasie piórka? Kto jadąc służbowo w celach handlowych stawia kontrahentom żądanie spotkania obiadowego na Placu św. Marka w Wenecji? Kto w każdym mieście zanurza się w historię? Kto tropi ślady polskości na turystycznych szlakach? Kto zawiera bliską znajomość z pomnikami i kto patrząc na teraźniejszość zawsze widzi ślady przeszłości? Książka Jadwigi Śmigiery nie znajdzie popytu wśród amatorów bezrefleksyjnych urlopów na egzotycznych wyspach, nie zachwycą się nią karierowicze zapatrzeni w słupki bankowych i giełdowych zysków, nie znajdą w niej niczego ciekawego poszukiwacze skandali.
Jadwiga Śmigiera w każdym miejscu i w każdym człowieku znajduje coś godnego zapamiętania i pochwały. Okoliczności podróży, tych służbowych i prywatnych, są pretekstem do szukania tego, co dobre, pozytywne i wzruszające. Największymi wartościami jej opowieści są historyczne smaczki odkrywanych miejsc i pozytywne emocje. Zebrane w siedmiu częściach krótsze i dłuższe historie, impresje, reportaże, wspomnienia obrazują skalę przeżyć Autorki. Idąc ich tropem czytelnik może pogłębić własną wrażliwość, jak w serii krótkich tatrzańskich impresji „Zmysły”.

Czytaj dalej
Na książkę pt. ,,Powiedz Ameryce" Romy Szwyngel trafiłam przypadkowo. Stoisko było zapełnione opowiastkami dla dzieci, a ja koniecznie chciałam kupić jakąś książkę. Odradzano mi zakupu, gdyż jest trudna jak na moje (niecałe) 16 lat. Uparłam się i przeczytałam. Uwielbiam historię Polski XX wieku. A ta powieść rozgrywa się właśnie w czasach komunizmu, gdy w Polsce wszystko jest kontrolowane...
Izabela Ober, młoda studentka, która nie ma problemów wyjeżdża na praktyki w głąb Rosji, gdzie spotyka Davida i Clarka. Są to dwaj żołnierze amerykańscy, którzy walczyli w wojnie wietnamskiej. Uratowali jej życie, ale poprosili o pomoc. Dziewczyna wraca do Polski i dręczą ją wyrzuty sumienia. Obiecała, że pójdzie do ambasady w Polsce i przekaże informacje o nich. Niestety sytuacja w Polsce jest coraz gorsza. Nikt nie może nic mówić na ten temat. Iza wpada w alkoholizm, koszmary nawiedzają ją każdej nocy, a w dzień w głowie brzmią słowa jednego z mężczyzn: ,,Powiedz Ameryce". Jej problemy przechodzą na rodzinę i przyjaciół. Przyjaciółka Izy traci dziecko, ojciec ma wypadek i umiera, a jej chłopak ucieka za granicę. W końcu kończy się komunizm i udaje jej się trafić do Stanów Zjednoczonych, jednak jest już za późno, bo rodzin żołnierzy nie ma na tym świecie. Do tego Izabela trafia do aresztu. Wraca do Polski z wyrzutami sumienia...
Moim zdaniem każdy powinien przeczytać tę książkę, jeżeli chce poznać tamte czasy. Nie urodziłam się (na szczęście) w czasach komunizmu i ta powieść przybliżała mi ich wygląd. Przy okazji można nauczyć się, że alkohol nie jest lekarstwem na problemy. Jednak koniec był trochę dziwny. Myślałam, że zakończy się wyzdrowieniem Izy lub rozwiązaniem problemów. Z drugiej strony wiadomo, że życie nie jest kolorowe i nie wszystko da się poukładać. Tak czy inaczej, serdecznie polecam ją wszystkim tym, którzy lubią historię i powieści o smutniejszym zakończeniu.
 <
Emilia Pławska
 
Czytaj dalej

27-28 sierpnia 2016 roku w przepięknym zakątku Polski, jakim są Kurpie, w miejscowości Wykrot koło Myszyńca, jak co roku, odbyło się Miodobranie. W sobotę królowała Noc kabaretowa w Myszyńcu, zaś niedziela była pod znakiem olbrzymiego jarmarku w Wykrocie. Nasza autorka, Małgorzata Urszula Laska, została zaproszona, aby podzielić się swoim dorobkiem twórczym z szeroką publicznością, a my postanowiliśmy ją wesprzeć, nie tylko mentalnie. Pośród różnorodnych miodów, rękodzieła i regionalnych potraw, nasze stoisko prezentowało się wyśmienicie. Uśmiechnięte autorki, kolorowe książki i piękna pogoda zachęcały wszystkich do zatrzymania się, porozmawiania oraz zakupienia prezentów książkowych dla najmłodszych, ale nie tylko. Na stoisku oprócz książek dla dzieci były obecne nasze najnowsze wydania, te nieco starsze również. Wśród odwiedzających nasze stoisko było mnóstwo osób, które specjalnie na ten dzień przyjechały do Wykrotu z różnych stron Polski. Organizatorom serdecznie dziękujemy zarówno za zaproszenie na to wspaniałe wydarzenie, jak i na obleganą tego dnia scenę. Czujemy się wyróżnieni.


 

Czytaj dalej

Wywiady

 • Wywiad z Katarzyną Łochowską +

  Zapraszamy wszystkich Państwa na wywiad z Katarzyną Łochowską pod linkiem: www.kulturantki.pl/wywiady/wszystkie-opisane-sytuacje-kiedys-sie-wydarzyly-choc-mozna-w-to-nie-uwierzyc-rozmowa-z-katarzyna-lochowska/ Czytaj dalej
 • Magdalena Ludwiczak - matka, żona i pisarka. +

  WK. „Dziewczyna z zaułka” to Pani druga powieść i przyznam szczerze, że dość kontrowersyjna. Opowiada bowiem o dziwnej przyjaźni pomiędzy Czytaj dalej
 • Tomasz Kowalczyk na blogu "Subiektywnie o książkach" +

  Czytaj dalej
 • Wywiad z Jadwigą Śmigierą, autorką powieści "Zwariowałam". +

  Czytaj dalej
 • Joanna Svensson i "Klucz do nieba". +

  Czytaj dalej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Zapowiedzi

 • "Krawatki w kwiatki" - Dorota Nowicka +

 • "Wakacje u starożytnych? Czemu nie?! - Joanna Baran +

 • "Jad" - Jolanta Bartoś +

 • Tęskniąć w dwie strony" - Magdalena Ludwiczak +

 • "Bez wytchnienia" - Michał Matuszak +

 • 1
 • 2