O nas

O firmie

WLBP specjalizuje się w publikowaniu subsydiowanym polskich debiutów literackich. Skupia twórców polskich, również mieszkających poza granicami kraju, którzy gotowi są partycypować w kosztach wydania swojej twórczości w zamian za brak konieczności wielomiesięcznego oczekiwania na pozytywną odpowiedź wydawniczą. WLBP jako mała firma rodzinna od korporacyjnych wydawnictw, różni się tym, że książka nie jest tu traktowana jako produkt czysto ekonomiczny i oceniana pod kątem możliwości wielkonakładowej sprzedaży, ale jako efekt miłości do literatury, możliwości zaprezentowania nowych treści i twórców oraz propozycję interakcji czytelnika z autorem. Podobnie jak inne wydawnictwa niszowe publikuje książki skierowane do nawet niewielkiej grupy odbiorców.

Prawa autorskie i współpraca

WLBP nie wymusza odstąpienia praw autorskich do utworu, prawa te zawsze pozostają przy twórcy. Autorzy WLBP mają od początku do końca procesu wydawniczego wpływ na całokształt wyglądu końcowego swojego dzieła, począwszy od treści na okładce skończywszy. Wydawca zleca dokonanie korekty tekstów, które przedstawia autorowi do zaakceptowania. Redakcja zaś następuje pod ścisłym nadzorem autora, który ma prawo się na nią nie zgodzić, gdy uważa, że zmienia ona stylistykę jego wypowiedzi.

WLBP oferuje dwa rodzaje wydania: wersję z dystrybucją oraz podziałem kosztów wydania, a potem zysków pomiędzy wydawcę i autora, w której nakład początkowy jest wyższy a koszt dodruków pokrywa wydawca oraz wersję kolekcjonerską z bardzo małym nakładem, przeznaczonym dla samego autora, skierowanym do wąskiej grupy odbiorców np. rodziny i znajomych, w której autor pokrywa koszt wydania w całości i otrzymuje cały nakład.

Dystrybucja i marketing

W zamian za partycypowanie autora w kosztach wydania pozycji WLBP oferuje pomoc marketingową. Ściśle współpracuje z gazetą Warszawska Kulturalna w celu promocji nowych autorów i ich książek. Podejmuje współpracę z bibliotekami, blogerami i portalami internetowymi. Zamieszcza reklamy książek w czasopismach i na stronach internetowych oraz na swojej stronie na Facebooku, przeprowadza i udostępnia wywiady z autorami. Współpracuje z portalem www.nowowydane.pl skierowanym przede wszystkim do bibliotek. WLBP prowadzi dystrybucję do księgarń poprzez pośrednika księgarskiego www.motyleksiazkowe.pl skąd książki trafiają do wielu księgarń internetowych (Gandalf, Bonito, empik-com i in.) oraz stacjonarnych (wg wyboru właścicieli) oraz sprzedaż we własnej księgarni internetowej umieszczonej na stronie www.wydawnictwobialepioro.pl Dwa razy w roku bierze udział w Targach Książki: w Warszawie i Krakowie. Uczestniczy w akcjach plenerowych jak np. Imieniny Jana Kochanowskiego organizowane przez Bibliotekę narodową oraz mniejszych lokalnych. WLBP nie organizuje spotkań autorskich na terenie całego kraju, ale ułatwia autorom ich zaaranżowanie, dzieląc się swoimi doświadczeniami, wiedzą merytoryczną, służąc pomocą w kontaktach z ewentualnym organizatorem, dostarczając materiały promocyjne oraz promując je na swojej stronie internetowej i na Facebooku.

Organizowane konkursy i osiągniecia

2014 r – konkurs na opowiadanie o miłości zakończony wydaniem antologii pt. „Miłość na każdą porę roku” (wydaną bez współfinansowania autorów)

2015 r., sierpień – WLBP wspólnie z Jarosławską Fundacją Pomocna Dłoń zorganizowało w Jarosławiu Maraton Czytania i ustanowiło oficjalny rekord Polski w kategorii: Najdłuższy Maraton Czytania Książek Jednego Wydawnictwa ( wpisany do Księgi Rekordów Polski)

2015 r., wrzesień – „Miłość na każdą porę roku” nominowana do nagrody w konkursie Książka na jesień organizowanego przez wortal literacki Granice.pl (zebrała ponad dwa tysiące głosów internautów)

2016r., czerwiec – książki WLBP były obecne, jako nagrody dla uczestników, na plenerowej imprezie polonijnej organizowanej w Darmstadt przez SALONik Deutsch-Polnischer Kulturverien e.v.

2016r., wrzesień – WLBP włączyło się w projekt spotkań z książką organizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnicy Targówek -BD nr 12, jako partner.

2016r., czerwiec – WLBP włączyło się w projekt fundacji Cudowne Marzenia i Broadway Musical School dotyczący wystawienia spektaklu muzycznego „Bitwa o Broadway” z udziałem młodych i bardzo młodych aktorów ze szkoły muzycznej (rozpiętość wieku 6-18 lat). WLBP było sponsorem nagród książkowych dla występujących na scenie artystów. Na nagrody przeznaczono 260 ksiażek.

2016 r., wrzesień – „Apetyt na życie” otrzymał tytuł Najlepsza Książka na Jesień w kategorii Podróże Literackie w konkursie organizowanym przez wortal literacki Granice.pl - nagroda internautów. W pierwszym etapie konkursu książka zdobyła nominację Jury oraz internautów.

2016 r., grudzień – wprowadzenie na deski teatru w Lesznie sztuki pt. „Grubaska”  na podstawie powieści „Lardżelka” Wandy Szymanowskiej wydanej nakładek WLBP

Lista książek WLBP

1.     „Dzieci planety Ziemia” – Luiza Dobrzyńska – pierwsza wydana książka

2.     „Moc akvamarynu” – Julia Bardini

3.     „Złapać króliczka” – J.M.R. Michalski

4.     „Zobaczyć iskry” – Grażyna Kamyszek

5.     „Jantar i Słońce” – Joanna Terka

6.     „Pisane nocą” – Bożena Pajdosz

7.     „Na marginesie” – Michał Matuszak

8.     „Magiczne zwierzenia” – Alicja Zając

9.     „Notatki niepokornej duszy” - R.T. Czerniak – wyd. kolekcjonerskie (autor nieżyjący)

10.   „Wiedźma z Podhala. Nie jestem już dzieckiem” – Luiza Dobrzyńska

11.   „Moich pór roku cztery” – Ryszard Wojnowicz

12.   „Na krańcach luster” – Piotr Ferens

13.   „Zabiorę Cię jesienią do Brukseli” – Agnieszka Korzeniewska

14.   „Jantar i marionetki czasu” – Joanna Terka

15.   „Klucz do nieba” – Joanna Svensson

16.   „Saga o nieefektownych kobietach” – Grażyna Kałowska

17.   „Kram z marzeniami” – Agnieszka Kazała – wyd. autorskie

18.   „Barwy i smaki dzieciństwa” – Wojciech Pająk

19.   „Pamiętniki zabłąkanych dusz” – Grażyna Kałowska

20.   „Nietoperz Leon”– Agnieszka Kazała – wyd. autorskie

21.   „Zatrzymać iskry” – Grażyna Kamyszek – wydane ze wsparciem finansowym Urzędu Miasta Ustka oraz Banku Spółdzielczego w Ustce

22.   „To nie jest rozmowa na telefon” – Łukasz Błażejak

23.   „Lardżelka” – Wanda Szymanowska – wydane ze wsparciem finansowym posła na Sejm RP, dziś Burmistrza Miasta Leszno – Łukasza Borowiaka oraz sponsorów prywatnych

24.   „Jak zarabiałem w Berlinie na zęby” – Franciszek Uściński (autor nieżyjący)

25    „Miłość na każdą porę roku” – almanach pokonkursowy, wydany bez współfinansowania

26.   „Droga do Ukojenia” – Katarzyna Łochowska

27.   „Przytul, pokochaj, zostań” – Anna Ginter

28.   „Pieszki Agnieszki” – Agnieszka Kazała – wyd. autorskie

29.   „Odpocząć od cudu” – Jerzy Hajduga (nakład 2 tys. egz)

30.   „Jak tata reperował Słońce” – Marek Pękala

31.   „Słodko-gorzki smak emigracji” – Tatiana Jewsiejewa

32.   „Medytacje o 6:38” Ewa Woźniak-Ostrowski

33    „Samotny Duch Japonii” Damian Bartyzel

34    "Nocny Sęp” Wojciech Matyja

35    „Zwariowałam” Jadwiga Śmigiera

36    „Odgrodzeni” Michał Matuszak

37    „Sekret twoich oczu” Tomasz Kowalczyk – wydane z dofinansowaniem z Wydziału Kultury  miasta Leszno

38    „Niebieskie sandały” Wanda Szymanowska – wydane ze wsparciem finansowym Fundacji  Wspierania Edukacji i Rozwoju Osobistego HELIOS oraz sponsorów prywatnych

39    „Pod pelargoniowym balkonem” Anna Balińska – wydane finansowane przez Miasto Iława

40    „Tajemnice spadających gwiazd” Anna Ginter

41    „Ja zołza” Urszula Kędzia

42    „Wiązanka wierszyków dla dziewczynek i chłopczyków” Dorota Frątczak

43    „Tajemnica Żabiej Wyspy” Małgorzata Urszula Laska

44    „Dziewczyna z zaułka” Magdalena Ludwiczak

45    „Apetyt na życie” Agnieszka Kazała, Halina Kowalczuk – wydane ze wsparciem finansowym reklamodawcy - pensjonat Chata pod Jemiołą Zakopane, prywatnych sponsorów, drukarnię TOTEM Inowrocław oraz Stowarzyszenie Targówek w Spódnicy

46    „Czerwone szpilki” Wanda Szymanowska – wydane ze wsparciem finansowym prywatnych sponsorów i reklamodawców: Sielska Chata, ByPolala, Studio Effect, magazyn Imperium Kobiet, Tressure, Hotel Szafir Jastrzębia Góra, Structogramoraz fundacja Helios

47    „Powiedz Ameryce” Roma Szwyngel

48    „Umowa” Agata Wiącek

49    „Trauma” Marcin Pomiećko

50     „Nadal wariuję” Jadwiga Śmigiera – wydanie kolekcjonerskie

51    „Fraszkowa uczta” Mira Białkowska – wydane ze wsparciem finansowym firm: Dźwigar (Serock), Terapeutyczna Pracownia Wspierania Rozwoju (Nowy Dwór Maz.), NZOZ Nasza Przychodnia (Nowy dwór Maz.), Zajazd Turystyczny Magnolia (Pomiechówek) oraz osób prywatnych.

52    „Zegar z Miaukułką” Agnieszka Kazała – wydanie autorskie

53    „Droga do przebaczenia” Katarzyna Łochowska

54    „Piruetta” Wanda Milewska

55    „Kantyleny na dwie łezki i skrzypce” Ewa Woźniak-Ostrowski – wydane ze wsparciem finansowym firmy Skomur (Zgierz)

56    „Za wszelką cenę” Rafał Gierchatowski – dokument fabularyzowany, ideą przyświecającą wydanie książki jest zebranie funduszy na skomplikowaną operację kręgosłupa i rehabilitację Autora.

57     „Ciapek” Wanda Szymanowska – wydanie w całości finansowane przez miłośników psów rasy Akita reprezentowanych przez panią Liliannę Łoś z Żukowa

58    „Paryż w piątek 13-tego” Joanna Duszkiewicz – wydanie od początku wsparte medialnie przez Tygodnik Regionalny „Korso”

59    „Niepokorna” Jolanta Bartoś

60     „Opowiastki o Słowniku Doroszyńskiego” Jan Wawrzyńczyk – wyd. kolekcjonerskie

61    „Niezapomniane wakacje Kruszynki w Obłokowie” Maja Bułaś, Jaromir Kwiatkowski

62    „Teatrzyki i bajeczki na zmartwienia i smuteczki” – bajki i inscenizacje teatralne - Beata Barbara Jadach (autorka nieżyjąca)

63     „Koma komety” Jarek Tomszak – wydanie kolekcjonerskie

64    „W cieniu Iskier” Grażyna Kamyszek – wydane ze wsparciem finansowym Urzędu Miasta Ustka oraz Banku Spółdzielczego w Ustce

65     „ Wojtek i jego pies Dżeki” Dorota J. Szumilas

66     „Opowieść o naszej przyjaźni i perypetiach” Grażyna Kałowska

67     „Tajemnica Błękitnej Alkowy” Magdalena Ludwiczak

68    „Szuja” Krzysztof Tyszkiewicz

69     „O pchłach, które miód ukradły” Bożena Czarnota – wydanie ze wsparciem finansowym anonimowego, prywatnego sponsora

70     „Karate Lemur” Agnieszka Kazała – wyd. autorskie

71    „Kiboliada” Maciej Rączkowski – wydanie kolekcjonerskie

Wywiady

 • Wywiad z Katarzyną Łochowską +

  Zapraszamy wszystkich Państwa na wywiad z Katarzyną Łochowską pod linkiem: www.kulturantki.pl/wywiady/wszystkie-opisane-sytuacje-kiedys-sie-wydarzyly-choc-mozna-w-to-nie-uwierzyc-rozmowa-z-katarzyna-lochowska/ Czytaj dalej
 • Magdalena Ludwiczak - matka, żona i pisarka. +

  WK. „Dziewczyna z zaułka” to Pani druga powieść i przyznam szczerze, że dość kontrowersyjna. Opowiada bowiem o dziwnej przyjaźni pomiędzy Czytaj dalej
 • Tomasz Kowalczyk na blogu "Subiektywnie o książkach" +

  Czytaj dalej
 • Wywiad z Jadwigą Śmigierą, autorką powieści "Zwariowałam". +

  Czytaj dalej
 • Joanna Svensson i "Klucz do nieba". +

  Czytaj dalej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Zapowiedzi

 • "Krawatki w kwiatki" - Dorota Nowicka +

 • "Wakacje u starożytnych? Czemu nie?! - Joanna Baran +

 • "Jad" - Jolanta Bartoś +

 • Tęskniąć w dwie strony" - Magdalena Ludwiczak +

 • "Bez wytchnienia" - Michał Matuszak +

 • 1
 • 2